The Yorkshire Championships, weekend three, the sprints and relays, took place 20th & 21st March at Ponds Forge.   Another Yorkshire Champion for CoSSS in the sprints, Orla Dyer won the 10 year 50m Freestyle.  She also swam brilliantly to win silvers in the 50m Breast & 50m Butterfly – well done Orla!  There were some very exciting relay finals with CoSSS reaching the finals in nearly all of their events, winning 4 Gold, a Silver and 2 Bronze.  A great weekend of swimming – congratulations!!  This brings the total medal tally for the Championships to 13 Gold, 20 Silver & 14 Bronze with 7 individual Yorkshire Champions and 5 Yorkshire Champion Teams.  Well done to all the swimmers who took part.
 
Weekend three medallists & finalists were:
 
Gold
Orla Dyer (10) 50m Freestyle
Mens Open A Team 200m Medley Relay
Mens 13/14 years A Team 200m Medley Relay
Womens Open A Team 200m Medley Relay & 200m Freestyle Relay
Womens 13/14 A Team 200m Freestyle Relay
 
Silver
Freya Mitchell (13) 50m Backstroke
Orla Dyer (10) 50m Breast & 50m Fly
Alex Haines (12) 50m Fly
Womens Open B Team 200m Freestyle Relay
 
Bronze
Alex Haines (12) 50m Freestyle
Megan Hudson (13) 50m Breast
Mens 13/14 years A Team 200m Freestyle Relay
Womens 13/14 years A Team 200m Medley Relay
 
4th
Sophie Hebden (9) 50m Breast
Amy Treslove (11) 50m Fly
Mens 9/10 years A Team 200m Freestyle Relay
Mens 11/12 years A Team 200m Freestyle Relay
Womens 13/14 years B Team Medley Relay
Mens 11/12 years A Team 200m Medley Relay

5th
Alex Lenthall (13) 50m Breast
Lucia Bonnelli-Wood (11) 50m Butterfly
Womens 17 years & over B Team 200m Medley Relay

6th
Sam Budd (11) 50m Back
Cian Senior (12) 50m Breast & 50m Freestyle
Kate Clifton (9) 50m Back
Womens 9/10 years A Team 200m Medley Relay

7th
Phoeby Finch (11) 50m Butterfly
Freya Mitchell (13) 50m Butterfly
Luke Smith (13) 50m Freestyle
Cian Senior (12) 50m Fly
Mens 9/10 200m A Team Medley Relay
Womens 11/12 years B Team 200m Freestyle Relay
Womens 11/12 years A Team 200m Medley Relay
Womens 9/10 years A Team Medley Relay

8th
Theo Moulding (9) 50m Back
Womens 11/12 years A Team 200m Freestyle Relay

9th
Connor Henderson (10) 50m Back
Womens 13/14 years B Team 200m Freestyle Relay
 
10th
Theo Moulding (9) 50m Back
Caitlin Humpage (13) 50m Breast
Jordan Damms (11) 50m Freestyle
Mens 9/10 years B Team 200m Freestyle Relay