City of Sheffield swimmers were on form again at the recent NER Championships held at Ponds Forge. With five NER Champions crowned; Emily Longstone, Mollie Wood, Molly Grayson, Natasha Davies and Sam Budd, the City of Sheffield Swim Squad finished 2nd Club in the North East Region.

It was definitely girl power this year, winning 12 of the 14 Championship titles won!!! The second Saturday finals session was attended by the Lord Mayor of Sheffield and he was there to witness Emily Longstone, Mollie Wood and Molly Grayson win the first three Gold medals of the evening – well done!! The girls 'A' Teams have qualified in all three relays for the Nationals and the boys 'A' Team have qualified for the 4 x 200m and just waiting to find out if they have qualified for the 4 x 100m.

There were more National qualifying times achieved resulting in this year, the City of Sheffield, having a record number of National qualifiers and swims!! Fantastic swims all round and Head Coach, Russ Barber is more than pleased with the results and quality of swimming! Congratulations to all of you who took part!!

NER CHAMPIONS
Emily Longstone (11) 200m, 400m & 100m Freestyle
Mollie Wood 200m, 800m, 400m & 1500m Freestyle
Molly Grayson 800m, 400m & 1500m Freestyle & 200m Back
Natasha Davies (10) 100m Breast
Sam Budd 200m Back & 400m Freestyle

SILVER
James Hook (10) 100m Breast & 400m IM
Molly Grayson (13) 100m Back & 200m Freestyle
Cian Senior (12) 400m IM
Sam Budd (11) 200m Freestyle
Girls 4X100m Medley relay Team A (Freya Mitchell, Megan Hudson, Jenny Knowles & Ellie Pollard)
Luke Smith (13) 100m Freestyle
Amy Treslove (11) 100m Fly
Emily Longstone (11) 200m IM

BRONZE
Adam Peel (14) 1500m & 800m Freestyle
Amy Treslove (11) 400m IM & 200m Fly
Matthew Smith (11) 100m Breast
Girls 4x200m Freestyle Team A (Jenny Knowles, Freya Mitchell, Mollie Wood & Ellie Pollard)
Girls 4x100m Freestyle Team A (Freya Mitchell, Jenny Knowles, Emily Longstone & Ellie Pollard)
Sam Budd (11) 100m Back & 200m IM
Luke Smith (13) 200m Freestyle
Lucia Bonelli-Wood (11) 100m Fly
Matthew Smith (11) 200m Breast
leah Moss (12) 200m Fly
Cian Senior (12) 200m Breast